C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   31 Mayıs 2020, Pazar
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün 55
Dün 84
Toplam Ziyaretçi 204507

HABER [25.04.2019]

 Altın tekrar yükseldi ve Şubat ayının başından itibaren, yatırımcıların ons başına 1300 dolar düzeyindeki, Haziran 2018’in maksimumları için psikolojik açıdan önemli olanları aştı.

Sonra tırmanmaya devam etti.

İlk ve en mantıklı açıklama, jeopolitik risklerin artması nedeniyle altının arttığıdır. Ve istikrarsızlık arttığında, piyasa katılımcılarını fonları rezerv varlıklara transfer etmeye teşvik eder.

Yine, takip ettiğimiz konu altın olduğumuz için değil, on yıllar önce ilk modern ekonomistlerin bazılarının gerçek paranın altın olduğu, başka her şeyin faiz, kredi, yalan ve aldatma olduğunu açıklamasından kaynaklanıyor.

Altının her şeyden önce bir statü sembolü olduğu eski Mısırlılar ve Yunanlılar ile ilgili değil. ne kadar altına sahipsen, o kadar "şeylerin doğal düzeninde" olacaksın. Veya son yüzyıllar boyunca, değer ve zenginliklerin tek eşdeğeri altın olduğunda (zaman ve gümüş).

Özellikle 1971 yılına kadar, her zamanki tarzında ABD'nin en büyük aldatmacayı üstlendiği ve altını boş dolar ile değiştirdiği zamana ulaşmak için. Ve o zamandan beri, modern uygarlığın ve dünya kapitalizminin büyük sorunları başladı. Çünkü yalan ve aldatma, emek, kişisel, ulusal ve kurumsal zenginliklerin değerlendirilmesinde temel olmuştur. altını kaplanmamış yeşil kağıtlarla değiştirdi. Fakat diğerleri gibi, bu yalan sonsuza dek dayanamaz.

Altın fiyatı tekrar yükseldi ve Rusya’nın, Çin’in ve ABD’nin altın kasalarına, Almanya’dan getirilen altınlara, Londra’nın Venezüella’nın altını, Washington’un Rusya ve Çin’e karşı yeni tehditlerini iade etmeyi reddetmesine odaklanmak tamamen meşru idi. vb

Ama önce, birkaç kişi genel resme dokunuyor.

Bir asır boyunca, dünya "altın standart" olarak adlandırılan, yani yaşadı. 19. yüzyılın 70'lerinden 20. yüzyılın 70'lerine kadar.

Bu standardın özü gerçek paranın tam olarak altın olmasıydı ve kâğıt para sadece altın belirtileriydi. kağıt para borsalar ve ödemeler için önemli bir araç oldu, ancak güvenleri, merkez bankalarının bu tabela sahiplerinin ilk talebi üzerine merkez bankalarının kasasında bulunan altına kağıt levhaları takas etme yükümlülüğünün sorumluluğundaydı. Gerçek hayatta ise bu nadiren kullanılıyordu.

Altın standart dünyaya, Napolyon Savaşları sırasında sarı metalin büyük bir bölümünü elinde toplamayı başarmış olan Rothschild klanı tarafından empoze edildi. Para dolaşımını sürdürmek için yeterli altın alamayan ülkeler, Rothschild'e altın kredileri için ibadet etmeye gitti. Böylece, dünya çapında Rothschilds kütüphanecileri, birçok ülkeyi altın kredilerinin "iğnesine" eklediler.

Rusya, 1897’de bu programda yalanlar ve sahtekarlıklarla ilgiliydi ve Rothschild’in “altın iğnesi” haline geldi. 1917 trajedisi izledi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, altın standart donduruldu. Savaştan sonra hiçbir ülke geri dönmedi. Bir süredir, altın namlu standardı tanıtıldı. kağıt markalarının değişimi sadece büyük külçe için. 1930'ların ortalarına gelindiğinde, bu sınırlı standartlar bile ortadan kalkmıştı ve Amerika Birleşik Devletleri'nde, altın hiç kamulaştırılmıştı ve vatandaşların ve bankaların tüm altınları ABD Hazinesi'ne gitti.

1944'te Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Bretton Woods'ta 44 eyalet altın standardını sınırlı bir şekilde restore etmeye karar verdi. Ülkelerin para birimleri ABD Doları üzerinden altına bağlandı ve Washington, gerekirse Forton Amerikan kasasındaki altın dolarların yerini almaya söz verdi.

Bu şemaya altın dolar standardı denildi.

Kısacası, altın onu para dünyasından uzaklaştırıyordu ve sadece ABD doları kaldı, bu da amaçtı.

Bununla birlikte, bu standart kısa bir süre için mevcuttu - 1970'lerin başına kadar ve ABD’nin sınırlı dolar borcunu durdurduğunu bile ilan ettiği 15 Ağustos 1971’de sona erdi. Bu, büyük ölçüde, tüm dolarları ABD'ye geri gönderen ve altınlarını talep eden Fransa ve De Gaulle'den kaynaklanıyordu.

Sadece 4-5 yıl sonra altının tamamen para dünyasından çıkarılmasıyla başladı. Karar Ocak 1976'da Jamaika'da alındı. İnsanlık tarihinde ilk defa dünya kağıt para standardı altında yaşamaya başladı ve dünya para birimi ABD dolarını kullanmaya başladı.

Bu yağ yardımı ile oldu. 1970'lerde, Birleşik Devletler, çoğunlukla Ortadoğu'dan gelen ve büyük bir kısmı Suudi Arabistan liderliğindeki büyük petrol ihracatçılarını, yalnızca altınlara karşı altın satmaya ikna etmeyi başardı. İşte bu yüzden petrol tarak gemisi doğdu.

İkincisi, ABD dolarını güvence altına almak onların askeri güçleri - roket, çiftler, sabotaj, terörizm, dolara alternatif oluşturmak isteyen uygunsuz liderleri tasfiye etmek - Saddam, Gaddafi, Chavez vb.

Üçüncüsü, bilinmeyen başka bir "altın dolar" doları var. Bu nedir?

Altın piyasası çöktü.

Altının rolü 1971'de sınırlı olmasına rağmen, tamamen gitmek niyetinde değildi ve altına altın verilmesi gibi birtakım parasal işlevleri yerine getirmeye devam etti. 1970'lerin sonunda, ABD Hazinesi Fort Knox rezervlerinden birkaç deneme altın satışı bile yaptı. ABD, diğer merkez bankalarını ve hazineleri altın rezervini satmaya zorlamak istedi. IMF birkaç altın ihalesi gerçekleştirdi.

Ancak çoğu merkez bankası altın rezervlerini kendileri için tutmaya devam etti ve bunları para ya da finansal araç olarak kullanmadı ve satmadı.

1980'lerin başında, düşüş yerine altın fiyatları artmaya başladı. ABD paniklemeye başladı. Matbaa yardımı ile artık havadan para kazanamadılar.

Bu nedenle, 1990'lardan bu yana, altın fiyatları keskin bir şekilde düşmüştür. Neden hiç kimse, bu küreselleşmenin doruğa ulaşması dışında ve ABD'nin dünyaya dolara olan ilgisinin, diğer ülkelerin para birimlerinde artan bir döviz kuruna sahip olması gerektiğini açıklayamıyordu. Altının zayıflaması olmadan gerçekleşemezdi. Formül, altın ne kadar pahalıysa, dolar da o kadar zayıftı. Ve tam tersi.

Altın nasıl zayıflatılabilir? Sadece dünya pazarlarında arz ve satışlarını artırarak.

Sunulan altın miktarları, öncelikle yıllık altın madenciliği miktarları tarafından belirlenmektedir. Ama sadece bu değil. Gerekirse, piyasalarda metal arzı artabilir.

Dünya Altın Konseyi'ne göre, dünyadaki yıllık altın madenciliği son yıllarda 1500 ila 2500 ton arasında olmuştur. Aynı verilere göre, 1970 yılında binlerce tonluk toplam altın rezervi 1980'de 36 610 ton, 1980'de 35 840 ton, 2000'de 33 600 ton, 30 yıl boyunca dünyanın altın hacimlerinin 3500 ton düştüğü, yılda en fazla 100 ton. Altın fiyatını düşürmek için bu yeterli değildir. Ama öyleydi.

Altının düşük fiyatı, öncelikle kendi araştırmasını organize eden, dünyadaki altın madenciliği endüstrisini vurdu. Bu amaçla, GATA'yı yarattılar - altın bir güven, birkaç merkez bankasının altın karteli, FRS, Goldman, JP Morgan, Deutsche.

Altın piyasasındaki deneyimli oyuncular, altın arzının büyük bir kısmının satıştan değil, altın kredisi veya altın kiralaması şeklinde yapılan işlemlerden geldiğini biliyor.

Tonozlardaki fiziksel altın gitti, ama bunun yerine makbuzlar var. "altın talepler"; sanal altın. Böylece ABD hazinesi ve altın piyasasındaki diğer oyuncular suç faaliyetlerini gizleyebilir.

Uzmanlar, dünya pazarındaki Fort Knox depolama tesisinden ne kadar altın geldiğini tahmin etmeye çalışıyorlar. Ortalama puan yılda 500 tondan az değildir. Bu nedenle, 1990'ların sonundan bu yana, 5000 ton civarında bir resmi ABD doları olan 8100 tonluk bir resmi altın rezervi ile bu rakam uzun yıllar boyunca hiç değişmedi ve aynı.

Altın, İngiltere'ye ve Washington'un rezervlerinden altın satmaya zorladığı İsviçre'ye satıldı. Bunlar Washington Anlaşmaları olarak adlandırıldı - 1999'dan beri birincisi ve sonuncusu - 2009'da üçüncüsü, ardından doları korumak için tek altın kaynağı Fort Knox'un kasasıydı. Ama onun ayık olmadığı ortaya çıktı. Fort Knox web sitesi, son denetim 1950’lerin başlarında olmasına rağmen, sürekli olarak 8100 tonu kazanıyor. 70 yıl önce. Ve yine de bu 8100 ton.

Bu, ABD şirketinin topraklarının ne anayasa, ne de başkan tarafından ne de Kongre tarafından kontrol edilmediğini, ancak özel bir banka, para uzmanı, ABD ve Amerikalı olan ABD Federal Reserve sistemi tarafından kontrol edilmediğini göstermektedir.

Ancak Fort Knox'un hikayesi sona eriyor. Aslında zaten mezun oldu ve onunla birlikte Federal Reserve sistemi ve ABD'nin tarihi. Neden?

Altınlarını ABD'de depolayan hiçbir ülke geri alamaz. Dünya pazarı uzun süredir Fort Knox'taki altının fiyatını düşürmek için kullanıldığından şüpheleniyor. Ve ABD altınlarını harcadıktan sonra, onlar için depoda olanı satmaya başladılar. ABD altın rezervinin büyük bir kısmı 2011 yılına kadar boşaltıldı. Şu an Amerikalılarla birlikte altın stoğu yok. Anladın mı

ABD kendi altınına sahip değil. Yabancı altın da satıldı. Ve kesinlikle altın ve blöfleri yok.

Bu ABD'nin sonu, özel federal rezerv sistemi, dolar, petrol hacminin küreselleşmesi vb.

Bunun ne demek olduğunu zaten anlamalısınız.
Geri Dön