C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   25 Mayıs 2020, Pazartesi
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 2
Bugün 17
Dün 90
Toplam Ziyaretçi 204043

DÜNYA HABERLERİ [29.01.2020]

 Savaş Balkanlar'a giriyor

Türkiye NATO'yu nükleer silahlarla
terk ediyor 11.2019

 

 

Savaş bulutları kalınlaşıyor ve yeni devasa değişikliklerle karşı karşıya olan Suriye'den Avrupa'ya ve Balkanlara taşınıyor.

Türkiye artık NATO üyesi değil ve ABD nükleer silahlarını engelleyebilir - İncirlik üssünde 50 taktik B-61 nükleer bombası.

Olaylar gelişiyor ve birkaç cephede ortaya çıkacak.

Eylül sonunda 2.500 muharebe tankı ve topçu ve diğer paletli ve tekerlekli araçlar üç ABD gemisinde ABD'deki Jacksonville limanına gönderildi. Bu, Irak Özgürlüğü Harekâtı'nın faaliyete geçtiği 2003 yılından bu yana limandan en büyük görev.

Şu anda ABD'nin "Bulgaristan, Estonya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Polonya ve Romanya'daki askeri merkezler arasındaki işbirliğini ve bağlantılarını güçlendirmek için 10 ay boyunca uyguladığı Avrupa'da Atlantik Kararı Operasyonu.

Bu arada, RAND Merkezi Rusya'ya karşı "ABD'nin Karadeniz bölgesindeki askeri birliklerini artırması ve Bulgaristan ve Romanya'da kıyı topçu ve füze savunması uygulaması" gerektiğini öne sürdü.

Planda ayrıca Ukrayna ve Gürcistan ile NATO'nun daha fazla işbirliği yapılması öneriliyor.

Bu arada, telefondaki CIA başkanı Pompeo, B. Borisov'un F-16 uçan sandıklarını silahlandırmak için milyarlarca dolar harcadığı, GSMH'nın yüzde 3'ünü aştığı ve diğer NATO ülkelerini silah harcamalarını artırmaya teşvik ettiği için övgüde bulundu mevcut "sadece yüzde 2". Borisov sadece memnuniyetle söz verdi ve sadece Amerikalılar onu biraz daha iktidarda bırakacaktı.

Mevcut krizdeki diğer NATO ülkeleri itfaiyeci Borisov'un kendilerini silahlandırmaları için ajite etmelerini bekliyor. Zaten Borisov'da ikilemin ya iktidarda, hapishanede ya da mezarlıklarda bir trilemma olduğunu fark ettiler.

Batı'dan Doğu'ya ABD-NATO hareketinin birkaç darbesi daha ...

- Litvanya'ya 500 askerlik bir Amerikan zırhlı taburu geldi. 2020 baharında orada olacaklar.

- Polonya'da, Seimas en son beşinci nesil F-35 Amerikan avcı uçaklarının 32 parçasının, muhtemelen Türkiye'nin vazgeçtiği parçaların satın alınmasını onayladı. Etkileyici fiyattır - F-35'in 32 birimi için. İletişim, navigasyon ve lojistik sistemleriyle birlikte son maliyeti daha da düşük olan 6,5 milyar dolar. Söz konusu F-16'lar için itfaiyeci Borisov ve Rus Ruse Makedon Karakachanov'un yakın gelecekte muhasebeci V. Goranov ile birlikte açıklanacağı açıklandı.

- "Batı Balkanlar" da ABD, Arnavutluk'un kendisi ve Kosova ayrılıkçılarının yanı sıra, Sırbistan'ın merkezi, Makedonya ve Karadağ'ın bir bölümünü içerecek olan "Büyük Arnavutluk" olarak bilinen bir proje oluşturmak için açıkça sıraya giriyor. Belgeler NATO ve Arnavut ayrılıkçılar ile Arnavutluk'un şimdiki cumhurbaşkanı Rama ile Karadağ, Makedonya ve Kosova'daki Arnavutlara "hepsi birleşik bir bölgede yaşıyor" diyen bir mesaj gönderen bağları doğruladı , yani. Arnavutların yaşadığı tek bir bölge. AB Konseyi'nin Kuzey Makedonya ve Arnavutluk ile müzakereler başlatma kararı Fransa ve Hollanda'dan gelen protesto ile karşılandı.

Bulgaristan'ın güneyinde ve güneydoğusunda önemli olaylar yaşanıyor ve bizi doğrudan etkiliyor.

ABD, B. Borisov tarafından tahrip edilen Burgas-Dedeağaç petrol boru hattının, Belene ve Güney Akımı'nın yanı sıra, stratejik Dedeağaç limanının özelleştirilmesine katılacak.

ABD limanı borçlu Yunanistan'dan satın almayı ve Çanakkale Boğazı ile Boğaz'ı Rusya ve Türkiye'ye karşı kontrol etmeyi planlıyor.

Dedeağaç, Balkanlar'daki ABD politikası için önemlidir. Bu, Yunanistan - Bulgaristan ve Trans-Adriyatik gaz boru hattı - TAP'ın gaz bağlantısı için giriş noktasıdır. İsrail'in planlarına göre, bu aynı zamanda Türkiye'nin izin vermediği Kıbrıs'tan geçmesi gereken İsrail'den Avrupa'ya boru hattı için bir giriş noktası olmalıdır.

Ancak her şeyden önce, ABD'nin Balkanlar ve Doğu Akdeniz'i kontrol altına alacağı Dedeağaç'ta yeni bir ABD askeri üssü ortaya çıkacak. Yunanistan'da ABD'nin askeri üsleri zaten var. 1951'de Sudan Körfezi'nde bir deniz üssü ortaya çıktı. Yanında bir denizaltı limanı ve bir ABD füze menzili de var.

Araxos - Mora Havaalanı NATO havacılık tarafından kullanılıyor. Geçen yıl, Pentagon'un nükleer bombalarını Türkiye'nin İncirlik üssünden transfer etmek isteyeceği Larisa, Volos ve Dedeağaç'ta ABD'nin yeni askeri üslerinin konuşlandırılması konuşuldu.

Ancak bu durum, Kuzey Suriye'deki son olaylardan ve Erdoğan'ın ABD'ye Türkiye'ye yaptırım uygularlarsa, Ingirllik'teki ABD nükleer silahlarının rehin olacağına dair uyarısından sonra mı olacak? Türkiye bir gün İsrail'in sahip olduğu kadar çok nükleer silaha sahip yeni bir nükleer ülke olacak mı? Başka bir seçenek de ABD'nin kendi nükleer üretimini organize etmek için nükleer silahlarını Türkiye'ye ihraç etmesi.
Geri Dön