C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   28 Şubat 2020, Cuma
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün 47
Dün 70
Toplam Ziyaretçi 194830

HABER [24.01.2019]

 

BULGARİSTAN VATANDAŞLIK İŞLEMLERİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK

106
SHARES
  
 

Bulgaristan Adalet Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada vatandaşlık işlemleri için evrak teslimi ve mülakatların önceden elektronik kayıt yaptırma şartı getirildiği duyuruldu.

2 Ocak’tan geçerli olmak üzere Bulgaristan vatandaşı olmak isteyenler veya vatandaşlığını değiştirme arzusunda olanlar kendileri belirlediği tarihte ve önceden elektronik kayıt yaptırarak Bulgaristan Vatandaşlığı Dairesinde (дирекция “Българско гражданство”) gerekli evrak teslimatını ve mülakatı gerçekleştirebilecekler.

Bulgaristan vatandaşlığı almak için aday olanların dilekçeyi verdikleri günde evrakları tam ise vatandaşlık mülakatınında aynı gün gerçekleştirileceği belirtildi. Böylelikle daha önce her iki işlemin farklı tarihlerde gerçekleştirilmesinin önüne geçilmiş olacak ve zamandan yaklaşık olarak 1 yıl tasarruf edilmiş olacağı belirtildi.

Mülakat sonrası 14 gün içerisinde bilirkişi tarafından sunulan evrakların uyumlu olup olmadıkları kontrol edileceği ifade edildi. Olası eksiklikler tespit edildiğinde, başvuruda bulunan kişiye otomatik haber verme sistemiyle bilgilendirileceği ve gerekli eksikleri tamamlaması için 2 aylık süre tanınacağı duyuruldu.

Belirlenen süre içerisinde gerekli eksiklikler tamamlanmadığında Adalet Bakanının emriyle müracat eden kişinin işlemleri durdurulacaktır.

Adaylara daha önce sunulması gerekli olan Bulgaristan’da ikametgah izni, sigorta belgesi gibi belgelerin gerekmeyeceği görevliler tarafından sistemden otomatik olarak tespit edilecekleri açıklandı.

Ayrıca yapılan açıklamada 1 Ocak 2019 tarihine kadar Bulgaristan vatandaşı olmak, eskiden var olan vatandaşlığını geri almak veya vatandaşlığından vazgeçmek için gerekli müracatı yapmış olupta işlemleri bitmemiş olanların işlemleri yeni uygulamaya tabi olmayacakları vurgulandı.

Bakış.bg

UYARI: Yayınlanan haber, yazı ve fotoğrafların tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi haber, yazı ve fotoğraflar özel izin alınmadan kullanılamaz.
Geri Dön