C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   17 Haziran 2024, Pazartesi
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün 34
Dün 200
Toplam Ziyaretçi 313350

EKONOMİK FAALİYETLER


       Bulgaristan ekonomisinin temelinde ziraat başta gelir. Tahıl ekimine dayanan orta derecede verimlin elde edildiği bir tarım ülkesi olan Bulgaristan devlete ait büyük çiftlikler  (TKZS) dikkati çekmekteydi. Ancak 1991 yılında bir kanunla bu toprakların büyük bölümü halka dağıtılmıştır. Devlet toprak dağıtımını yakın bir zamanda tekrar gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Ülke kendi ihtiyacını karşılayabilmek için ağırlıklı olarak yerli hammadde endüstri faaliyetinin fazlasını ihraç etmektedir.

 

       Ülkede olduğu gibi Kilikadı köyünün ekonomisinde halen ziraat ağırlıklı olarak etkilidir. Ocak 2007 tarihinden itibaren A.B. ziraat ve hayvancılıkta karşılıksız olarak maddi destek sağlamaktadır. Orman alanları dışında dışındaki ekilebilir sahalarda, iklim özelliğinin belirleyici rol oynadığı çeşitlilikteki tahıl (mısır, buğday, arpa) sanayi bitkileri( tütün, şeker pancarı),yağ bitkileri (ayçiçeği),meyve bahçesi ve bostan yaygındır. Hayvancılıkta ise; Küçükbaş büyükbaş ve kümes hayvan yetiştiriciliği, hayvan ürünleri ve işletmeciliği yapılmaktadır. Arıcılık oldukça azdır.

       Sanayide 2 adet ayakkabı atölyesi önemli istihdam sağlamaktadır.

 

       Ormanlar ve Ormancılık bölge halkı için çok önemlidir. Sanayide kullanılan orman ürünleriyle ve yakacak odun ile geçimini sağlayan önemli bir nüfus söz konusudur.