C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   16 Haziran 2024, Pazar
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 5
Bugün 198
Dün 245
Toplam Ziyaretçi 313315

KOCA CAMİİ VE YENİ MAH. CAMİSİ

      İki tarafı ormanlarla çevrili olan Kilikadı köyü, Dobruca Platosunun güneybatısında yer almaktadır. Güneyde Eski Bulgar devletinin başkenti ( Pliska), kuzeyinde Silistre şehri yer almaktadır. Batısında Deliorman ve doğusunda Dobruca Platosu’nun arasında yer almaktadır. Kilikadı köyüne giden herkesi, Dobruca ve Deliorman Platosu karşılamaktadır.

      Pehlivanlar yatağı olarak binen Kilikadı ve çevresi, Trak, Roma, Bizans, Bulgar devletleri, Osmanlı hâkimiyeti ve Romanya kültürüne ev sahipliği yapmıştır. Beş bin yıl öncesine açılan kapısı yanında günümüze dek Osmanlı kültürüne ait eserlerin( camii, türbe, çeşme ve vb.) ihtişamıyla taçlandırdığı Dobruca Platosu’nu, ziyaretine gelenleri selamlamaktadır.

 

      Kurt Pınar (Tervel) ilçesi içerisinde büyük ve kökleri çok eskilere dayanan bir köydür. Hepsi de güzel bir Türkçe konuşmaktadır. Köyün iki camisi bulunmaktadır. Bunlardan biri köyün merkezindeki Koca Camii(Kanı Mahalle)olup, diğeriyse Yeni Mahallede (Yeni Mahalle Camii) yer almaktadır. Adından anlaşılacağı gibi Koca Camii köyün en büyük camisidir. Koca Cami’le ilgili anıların kuşaktan kuşağa aktarılması ve paylaşılması neticesinde 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğu tahmin edilmektedir.1864 tarihinde yaptırıldı olarak kayıtları bulunan Koca Camii, günümüze kadar canı pahasına işgallere direnen ve elbette gidenlerin ardında bıraktığı Türk mezarlarında ebedi uykusunda yatanları şad etmektedir. Göç dalgasıyla yüzyıllarca Osmanlı hâkimiyetinde kalmış bu köy, Türk nüfus kitleler halinde söküp koca köklerini, Anadolu’ya akmıştır. Yetim gibi bırakmışçasına, güzel günlerin de tanığı olmuş.

      1864 tarihinde yaptırıldığı tahmin edilen Koca Camii ( Kanı Mahalle Camii), köyün en eski camisidir. Günümüze kadar değişik tarihlerde bakım ve onarım geçirmiştir. En son onarımı 1990 yılların başlarında tüm köy halkının desteğiyle gerçekleşmiştir. Bu tarihi eser kimin yada kimlerin tarafından yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Mimarisi, komşu köylerdeki Turpçular ve İkizce’deki camilerine benzemektedir. Büyük olasılıkla bu köylerdeki Fındıklılı Hacı Hasan Ağa’nın bu eserlerin ihtişamından esinlenmiştir. Camii beyaz ve temiz manevi bölümünde, kırmızı ve siyah renkler ağırlıklı olarak kullanılmıştır. Avlusunun bir kısmını otogar, sinema salonu, anayol ve evler işgal etmektedir. Kesme kerpiçten yapılmış dört duvar, iki katlı, ahşap tavan işlemeciliği ve şerefesi metal kaplamalı bir minaresi bulunuyor. Camii duvarları oldukça kalındır. Dört duvardan oluşturulan manevi bölümünün etrafında her iki tarafın camlarla kaplanarak ibadete uygun hale getirilmiştir. İbadete açık olan Koca Camii, ihtişamı ve büyüklüğü görenleri büyülemektedir. Yaklaşık olarak 300-350 kişilik kapalı alana sahiptir.

      1971 yıllara kadar caminin bulunduğu mekân Kanı Mahalle mezarlıyla çevriliydi. Günümüzde bu mezarlık sadece camii avlusunda sıkışık kalmıştır. Yetmişlerde bütün itirazlara rağmen Kanı Mah. mezarlığı yerle bir edilmiştir. Bu yetmemişçesine mezarlığın üzerine otogar(1988-1989), müstakil evler, alışveriş yeri, muhtarlık, anayol ve anayola bağlanan diğer yollar yapılmıştır.

      Kanı Mah. mezarlığın dışında altı mezarlık daha vardır. Bunlara örnek verecek olursak eğer Yayla Mahallesi Mezarlığı, Karşı Mahalle mezarlığı, Koca Mahalle mezarlığı, Türbe mezarlığı, Bulgar mezarlığı ( Bulgar maşatlık ) ve Tekke Korusu mezarlığıdır.

 

      Bir diğer cami köyün batısında Yeni Mahallede yer almaktadır. Kiremit kaplamalı çatısı, ahşap duvar ve tavan kaplamalı olan camii yaklaşık 45-50 kişilik kapasitelidir. Şerefesi metal kaplamalı bir minaresi bulunan Yeni Mahalle Camii ‘si günümüzde ibadete kapalıdır.

Kilikadı Camii Foto Galeri