C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   26 Şubat 2024, Pazartesi
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün 60
Dün 72
Toplam Ziyaretçi 301918

MUHTAR

GÜLAY NECİP BEKİR

         Kasım 2007 tarihinde Kilikadı köyü muhtarı seçilerek görevimi sürdürmekteyim. Kilikadı, Kurt Pınar ilçesine bağlı orta büyüklükte bir köydür. Bulgaristan devlet enstitüsünün nüfus sayım sonuçlarına göre, Kilikadı köyünde 1284 kişi yaşamaktadır. İlçe içerisinde üçüncü ( ikinci büyük köydür )büyük nüfusa sahiptir. Adrese kayıtlı nüfusu ise 3321 kişi kayıtlı bulunmaktadır. Nüfusunun tamamı Müslümanlardan oluşmaktadır.

        Deliorman ve Dobruca Platosu’nun arasında dev bir çınar gibi yükselen Kilikadı, yüzyıllar öncesi göçlerle kurulmuştur. Kilikadı köyü ve çevresi, Trak, Roma, Bizans, Bulgar Devleti, Osmanlı hâkimiyeti ve Romanya kültürüne ev sahipliği yapmıştır. Kültürel çeşitliliğin sembolü olmuştur. Birbirinin inancına, diline ve kültürüne saygılı olmayı bilir.   

        Kilikadı köyü ve çevresinde ilkbahar mevsimi kısa sürmesine rağmen doğadaki yeşil çıldırmaktadır. Dünyanın en verimli topraklarına (çernozyom topraklarına) sahip olan Kilikadı köyü ve çevresi adeta bir ‘’yeşil kaos’’ oluşur ve her noktadan yaşam fışkırır. İnsan, zamanı unutur, her şeyin kozmik saate göre biçimlendiği o çok önceki zamanda hisseder kendini. Kış gecelerinde sokaklar doğanın hâkimiyetindedir. Ancak sosyal hayat durmaz.

        Doğal dokunun fazlaca bozulmayan yerlerden biridir. Kilikadı ve çevresinde yaşayan insanlara yabanıl doğayı korumanın önemi anlatılıyor, alternatif turizm ve ekolojik tarım geliştirilmeye çalışılmaktadır.

 

E-mail :  gyulay_bekir@abv.bg