C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   17 Haziran 2024, Pazartesi
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 3
Bugün 54
Dün 200
Toplam Ziyaretçi 313370

İKLİM ÖZELLİKLERİ

     Kilikadı köyü Orta Kuşağın Karasal İklim Bölgesinde yer almaktadır. Sade topografyası ve Karadeniz’e yakınlığından, Karadeniz iklim tipinin özellikleri görülmektedir. Kilikadı ve çevresi iklim koşulları bakımından bir geçiş niteliği taşımaktadır.

 

 

 

      Kilikadı ve çevresi yağış miktarı ve şiddeti bakımından Bulgaristan’ın minimum yağışlı alanları içinde yer alır. Kurt Pınar meteoroloji istasyonunda yapılan yağış ölçümlerinde, yağışlı dönemin yaz mevsiminin başlarında en fazla rastladığı görülmektedir. Yıllık yağış ortalaması 450-500mm olarak gerçekleşmektedir. Yağışlar kışın kar şeklinde görülür. Minimum yağışlar kış (Şubat ayı ) mevsiminde görülmektedir. İlkbahar ve sonbaharda 85-120mm yağış ortalaması gözlenmektedir. Köy ve çevresi yağış rejimi açısından bir geçiş sahası niteliği göstermekte olup, iki farklı yağış rejim tipinin özelliklerini yansıtmaktadır. Bu rejim, sert karasal yağış rejimin özellikleri baskın olduğu görülür. Yağış rejimi düzensizdir.  

                                    

    Ortalama sıcaklık değerleri karasal iklim tipinin özelliklerini göstermektedir. Platoda iklim serttir. Kış mevsiminde tipi ve soğuk baskınların görüldüğü gün sayısı fazladır. İlkbahar güzel fakat kısadır. Ortalama sıcaklıklar yaz aylarında en yüksek değerlere ulaştığı (24,0 C),buna karşılık kış aylarında ise sıfırın altına inen bir ortalamaya sahip olduğu (-2,5 -1,5 C )görülür. Bitki yetiştirme süresi en fazla 6-7 ay kadardır. Yıllık güneşlenme süresi 2021saat olarak ölçülmüştür.

 

Hâkim rüzgâr yönü kuzeydoğudur.