C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   21 Kasım 2019, Perşembe
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 1
Bugün 45
Dün 80
Toplam Ziyaretçi 185212

 Kilikadılı Kuşçuların Dilaver

(Kuşçu Ramadan'ın kardeşi) hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 03.10.2019 (Bugün) Adapazarı Ferizli'de İkindi namazında kılınacak cenaze namazına müteakıben Adapazarı Ferizli Mezarlığına defnedilecektir. Tüm Kilikadılıların başı sağ olsun. 

Ayrıntılar için tıklayınız »


 Kilikadılı Hüseyin Süleyman ( Gagalı ) hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 13.09.2019 (Bugün) Çorlu Garaj Camii'nde Cuma namazında kılınacak cenaze namazına müteakıben Çorlu Merkez Mezarlığına defnedilecektir. Tüm Kilikadılıların başı sağ olsun. 

Ayrıntılar için tıklayınız »


 Kilikadılı Ormancıların Halil hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 18.08.2019 (Bugün) Çorlu Garaj Camii'nde öğle namazında kılınacak cenaze namazına müteakıben Çorlu Merkez Mezarlığına defnedilecektir. Tüm Kilikadıların başı sağ olsun.

Ayrıntılar için tıklayınız »


 Kilikadılı Tatarların Ahmet'in eşi Kadriye (Zeynel'in annesi) hakkı rahmetine kavuşmuştur. 

Cenazesi 18.08.2019 Pazar (Yarın)
Kilikadı Camiinde öğle namazı kılınacak cenaze namazına müteakiben Kilikadı Mezarlığına defnedilecektir. 
Tüm Kilikadılıların başı sağolsun.

Ayrıntılar için tıklayınız »


 Kilikadılı Sali Ağaların Süleyman (Volga Ahmet'in Babası) hakkı rahmetine kavuşmuştur. 

Cenazesi 14.08.2019 Çarşamba(Yarın)
Kilikadı Camiinde öğle namazı kılınacak cenaze namazına müteakiben Kilikadı Mezarlığına defnedilecektir. 
Tüm Kilikadılıların başı sağolsun. 

Ayrıntılar için tıklayınız »


 DELİORMAN-DOBRUCA İNCİSİNİN KISACA TANITIMI

 
         Kilikadı köyü Bulgaristan'ın kuzeyinde bulunur.Bulgarca ismi Zırnevo'dur. Kökü çok eskilere dayanan bir Türk köyüdür. Tervel ilçesine bağlıdır.1978 ve 1989 zorunlu göçlerden sonra köydeki nüfus azalmıştır.Köyde; bir okul ,bir cami mevcuttur.Köy mezarlığı köyün dışındadır.Okul eğitim ve öğretime devam etmekte olup cami ibadete açıktır.Köy Dobruca ovasında yer alır. Dobruca ovası dünyada verimli topraklara sahip sayılı ovalardan biridir.Köydeki insanlar tarım,tütüncülük ve hayvancılıkla geçinmektedirler.Köyde tek katlı tuğladan yapılmış ev yapısı hakimdir.Evlerin önünde veya yanında  ''pişnik'' diye adlandırılan kısımlar bulunur. Pişnikler genelde köylülerin oturmak veya gündelik işlerini yapmak için kullandığı evlerdir.
 
 Kilikadı 1980’li yıllarda ,araçların hareket edebileceği şekilde düzgün yapıya sahip sokaklardan oluşuyordu.1989 göçlerinden sonra ve Bulgaristan'da rejimin değişmesiyle bozulmaya başlayan yollara uzun bir süre bakım yapılamadı.Bu nedenle yolların yapıları bozularak taş yol haline geldi.Bir çok sokak sadece insanların yürüyebileceği bir şekle büründü.Evlerin önünde tahtadan veya tel örgülerden yapılmış bahçe duvarları,sokaklara ayrı bir hava vermektedir.Hangi köşeden baksanız, sokaklar size eskiden çocukların kovalambaç oynadığı,bisiklet sürdüğü,eşek arabalarının tütünden geldiği günleri hatırlatır.Bahçe duvarlarının önündeki oturaklar,akşam üzeri ninelerin ve dedelerin bastonlarıyla evlerinin önlerinde toplanmalarını,sohbetlerini hatırlatır.Sokaklar geniştir.Birbirine düzgün bir şekilde bağlanmıştır. Sokaklardan başka bir sokağa geçerek köyü dolaşabilirsiniz.Köyün çıkmaz bir sokağı yoktur.Köydeki nüfus  göçlerle birlikte azalmış olmasına rağmen, hala bir çok insanın kalbinde kalabalıktır ve eski güzelliğini korumaktadır.
 
           Kilikadı Köyü Candır
           Kilikadı köyü candır.Bir çok insan gözlerini orada açmış ve orada kapamıştır. Kilikadı köyü, bir çok insanın hayatıdır.Oradan ayrılan insanlar dünyanın dört bir yanına dağılmış olsa bile bağlarını koparmamıştır. Kilikadı köyü kimileri için çocukluk,kimileri için gençlik,kimileri için bir ömür ve  bir yaşamdır.Bu yüzden kilikadı köyü bir çok insanın kalbinde ayrıcalıktır.Doğası ayrı güzeldir. Tertemiz havasını içine çekmek ayrı bir haz verir insana. Kilikadı'nın sokakları boş olsa bile hala bir komşuluk vardır insanların anılarında.Her ev, ayrı bir yaşam, ayrı bir hatıra ve ayrı bir insandır.Kim unutabilir sokaklarını, kim unutabilir komşularını, kim unutabilir tütün topladığı günleri.Her tütün dönüşü ,ellerindeki katranı temizlemek için dışarıdaki kurnalı çeşmede geçen saatleri kim unutabilir.Bir Kilikadılı olup bunları yaşamayan yoktur.Genci, yaşlısı, bilir tütün tarlasını, bilir acısını.Tütünleri istif istif dizip elpeze yapmak. Şuşulnuklara asıp kurumasını beklemek ayrı bir şeydir.Yağmurdan korumak için üstüne atılan naylonları güneşte açmak, yağmurda tütünlerin çürümemesi için kapatmak. Kilikadı'da tütün işlemek...
&Şuşulnuk: tütünlerin asılıp kurutulduğu yerler.Üzerleri naylonla kaplıdır. Görüntüsü serayı andırır. Elpeze:tütünleri üst üste koymak.
 
 

Ayrıntılar için tıklayınız »


 Kilikadılı Cartların Ahmet oğlu Ramadan Can hakkı rahmetine kavuşmuştur. 

Cenazesi 18.07.2019 Perşembe (Yarın)
Çorlu Garaj Camiinde öğle namazı kılınacak cenaze namazına müteakiben Çorlu Merkez Mezarlığına defnedilecektir. 
Tüm Kilikadılıların başı sağolsun.

Ayrıntılar için tıklayınız »


 VEFAT - BAŞSAĞLIĞI 

 
Bulgaristan Turpçular (Orlyak) Göçmenlerinden Ekrem Savaş ve Mükerrem Derebaşı’nın Babası Hakkı Savaş vefat etmiştir. Savaş Ailesine ve sevenlerine Başsağlığı diliyoruz. Allah Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun.
 
Cenazesi Bugün İkindi namazına Mütakip Orhangazi Hürriyet camiinden kaldırılacaktır.

Ayrıntılar için tıklayınız »


 Kilikadılı Şükrülülerin Mehmedin eşi Güssüm hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 04.07.2019 (Yarın) Kilikadı Kani Camii'nde öğle namazında kılınacak cenaze namazına müteakıben Kilikadı Merkez Mezarlığına defnedilecektir. Tüm Kilikadıların başı sağ olsun.

Ayrıntılar için tıklayınız »


 Duştubaklı en yaşlı üyemiz İsmail Çalışkan’ın oğlu Behzat Çalışkan hakkı rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 02.07.2019 ( yarın) Çorlu Garaj Camii Öğle namazı kılınacak cenaze namazına müteakıben Çorlu Mezarlığına defnedilecektir. Tüm Duştubaklıların başı sağ olsun.

Ayrıntılar için tıklayınız »
<<<123456789101112131415161718192021222324252627282930313233>>>