C.Зърнево / KİLİKADI
Bugün   17 Haziran 2024, Pazartesi
 
                                                    
 
 

Google Arama Çubuğu


Kilikadı Türküsü

Döviz Kurları
                Alış                Satış

Bulgaristan Haberleri


Konsolosluklar
LinklerZiyaretçi İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 5
Bugün 20
Dün 200
Toplam Ziyaretçi 313336

TÜRK-ISLAM KÜLTÜR VE MEDENİYETİ - TURK'S AND ISLAMİC CİVİLİZATİOAN, FOUNDATİONS, ART,HİSTORİCAL ART, HİSTORY BULGARİSTAN'DA MÜFTÜ YARDIMCISI YETİŞTİREN BİR VAKIF KURULUŞU:NÜVVAP

BULGARİSTAN’DA MÜFTÜ YARDIMCISI YETİŞTİREN
BİR VAKIF KURULUŞU : NÜVVAP

Sadi BAYRAM- Hayrettin ERSAL

Bu makale Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Ankara Üniversitesi Dil ve Tarh-Coğrafya Fakültesi işbirliği ile 1986 yılında tarafımdan koordine edilen Bulgaristan’daki Türk Varlığı Seminerinde tebliğ olarak sunulmuş, Vakıflar Dergisi S.XX, Mas Matbaası, Ankara 1988, s.415-442’de yayımlanmıştır.

Bulgaristan'da yaşayan soydaşla¬rımızın din eğitimi ihtiyacını karşılamak üzere, kendi aralarında va¬kıf yolu ile tesis ettikleri Nüvvab'ın kuruluşu, 19-29 Eylül 1913'de Osmanlı İmparatorluğu adına Talat Paşa, Mah¬mud ve Halil Beyler'in imzaladığı, Bul¬garistan adına Savof, Noçoviç ve Tu¬şef'in imzaladıkları İstanbul Muahe¬denâmesi'ne dayanır.
Nüvvap, bu muahedenâmeye rağ¬men, 10 sene kurulamamış, Bulgarlar tarafından geciktirilmiştir. Medreset'ün Nüvvap, müftü, müftü vekili, öğretmen yetiştiren bir okuldur. Yani, Bulgaris¬tan'da yaşayan soydaşlarımızın dini ve kültürel eğitimi ihtiyacını karşılamak¬tadır. Kuruluşundan 10 sene sonrasına kadar lise dengi olarak resmen kabul edilmiş ve 1930 yılında yüksek kısmı tedrisata girmiştir. Tali kısmı Rüşti¬ye'den sonra 5 yıl, Yüksek kısmı da 5 yıllık Tali kısımdan sonra iki yıllık öğretime tabidir.
Konunun tarihçesıne girebilmek için 1913 yılında Osmanlı İmparator¬luğu ile Bulgaristan arasında imzalanan İstanbul Muahedenâmesi'ni incelemenin yerinde olacağı kanaatindeyiz.

Ayrıntılar için tıklayınız »


Ayrıntılar için tıklayınız »


Jeko POPOV., ''Jeglartsi,Orlyak;Zırnevo i Okolnosta'',Sofya,1972

Ayrıntılar için tıklayınız »


       Bu yıl gerçekleştirilecek olan ''2'ci Geleneksel Kilikadı Pikniği''nin düzenlenmesindeki önemli katkılarından dolayı Çorlu'lu hemşehrilerimize www.kilikadi.com site yönetimi olarak teşekkür ederiz.

Ayrıntılar için tıklayınız »


                                              

30 Mayıs 2010 tarihinde  ''2'ci Geleneksel Kilikadı Pikniği''nin düzenlenmesindeki katkılarından dolayı tüm Kilikadı'lı hemşehrilerimizi site yönetimi olarak taktir ve  teşekkür ediyoruz.

Ayrıntılar için tıklayınız »


                                                                       

                                                                      Osmanlı köyü Tekirdağ

Tarihçe

Tarihi kaynaklara göre en eski yerleşmeler roma imp.döneminde olmuştur.Karakayalar mevkii eski yerleşim yeri olmakla birlikte.Bu mevkide bulunmuş büyük küp ve kaplar halen arkeoloji müzesinin bahçesinde sergilenmektedir.Eski kaldırım yolu( askeri yol) Demirli Köyü üzerinden Banarlı altından Osmanlı gelir.

Ayrıntılar için tıklayınız »


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerine katılmak için beklenen misafirlerimiz geldi


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Bulgaristan'ın Dobriç ili Tervel kasabasının Kilikadı köyü Hristo Botev ilköğretim okulu folklor ekibi derneğimizin davetlisi olarak geldi. Bir hafta boyunca misafirimiz olacak olan öğrenciler kalacakları ailelere teslim edilerek bayram öncesi istirahate çekildiler, yolculuk  yorgunluğunu attılar.

Ayrıntılar için tıklayınız »


Ayrıntılar için tıklayınız »


Dünya çocuklarından Belediyemize ziyaret
22 Nisan 2010 Perşembe

Ayrıntılar için tıklayınız »


 

Bulgarsitanlı öğrenciler ilçemizde

Ayrıntılar için tıklayınız »
<<<1234567891011121314151617181920212223>>>